MIKROÇIP KAN TESTI KANSERI ERKEN TEŞHIS EDIYOR

Yazdır Yazdır 

Mikroçip teknolojisini kullanan yeni bir kan testi doktorlara kanseri erken teşhis etme ve ayrıca kanser tedavisini görüntü ile izleme fırsatını sunabilir.

Test katı tümörlerden kaynaklanan ve kan vasıtası ile bedende dolaşan tümör hücrelerini (CTC’ler) aramak için kanda tarama yapıyor.

Test Massachusetts General Hastanesi ve Harvard Tıp Okulu’ndaki bir araştırma ekibi tarafından geliştirildi. Bunun kanser araştırması, tespit, teşhis ve yönetimi için “geniş içerikleri” ile yeni ve etkili bir araç olduğunu söylüyorlar.

Bilim adamlarına göre CTC’ler kanser hastalarının kanında sadece milyarda bir oranında vardır ve tespit için sezgisel olana zıt bir yaklaşım geliştirdiklerini söylüyorlar.

Bu yaklaşım büyük kan miktarlarını çok nazik ve uniform bir şekilde işlemek için insan saçından daha küçük kritik geometrik özelliklere sahip olan minik bir çip kullanmayı kapsıyor.

Alet antibodies (antijene karşı oluşan bağışıklık maddeleri) ile kaplı olan mikroskopik postlara sahip kartvizit boyutunda silikon bir çip kullanıyor. Bu, kanser hücrelerini farkediyor ve kan çipin üzerinden akarken, bu postlar zamk gibi davranıyor, kanser hücrelerini yakalıyor ve kan hücrelerini bırakıyor.

CTC kan testi akciğer kanseri, göğüs kanseri, prostat kanseri, pankreas kanseri ve kolon kanseri olan insanları da kapsayan116 kanser hastasında denendiği zaman, kanser hastalarının %99’undan alınan kan örneklerinde CTC’ler tespit edildi.

Hastanın kanının mililitresinde 5 CTC olduğu zaman bile CTC’ler tespit edildi ve 20 sağlıklı insandan alınan kan örneklerinde CTC’ler bulunmadı.

Araştırmacılar ayrıca kan testini tedavi gören kanser hastalarının CTC seviyelerindeki değişiklikleri izlemek için kullandı. Alet tedavi sırasında dolaşan tümör hücresi seviyesindeki değişiklikleri belirleyecek kadar hassas idi, CTC seviyelerindeki düşüş standart CT taramalarında görülen tümör büzülmelerine uyuyor.

Araştırmada çalışan Dr. Daniel Haber yaklaşımın tedaviye yanıt veren tümörü hızlı şekilde ve yayılımcı olmadan izleme olanağını artırdığını söylüyor. Eğer tedavi etkili değilse değişimler yapmayı sağlıyor ve artan kanser riski olan insanlarda erken belirleme taraması potansiyeli sunuyor.

Aleti geliştiren gruptan, Massachusetts General Hastanesi’nden Dr. Mehmet Toner kanserdeki 10 ölümden 9’unun metastatic süreç nedeniyle olduğunu, çünkü kanserin bedenin diğer bölgelerine yayıldığını söylüyor. Dr. Toner teknolojinin çok daha fazla kişiselleştirilmiş kanser bakımını sağlayacağını söylüyor.

1811’de kurulan Massachusetts General Hastanesi, Harvard Tıp Okulu’nun orijinal ve en büyük eğitim hastanesidir. MGH ABD’de en büyük hastane – bazlı araştırma programını yürütüyor, yıllık araştırma bütçesi $500 milyondan fazla ve AIDS, kalp ve damar hastalıkları, kanser, bilişimsel ve bütünleştirici biyoloji, deri biyolojisi, insane genetikleri, tıbbi görüntüleme, nörodejeneratif hastalıklar, yenileyici tıp, system biyolojisi, organ nakli biyolojisi ve fototıp alanlarında büyük araştırma merkezleri var.