RADYO FREKANSLARI TUZLU SUYUN YANMASINI SAĞLIYOR

Yazdır Yazdır 

David Templeton, Pittsburgh Post-Gazette

ERIE, Pa. – Bir Erie kanser araştırmacısı tuzlu suyu yakmanın bir yolunu buldu, bir kimyacı tarafından bir yüzyılda “en dikkate değer” su bilimi keşfi olarak belirtilen yeni bir buluş.

John Kanzius, kanseri tedavi etmek için geliştirdiği radyo – frekans üreteci ile deniz suyunun tuzunu gidermeye çalışırken, kazayla bu keşfi yaptı. Deniz suyunun radyo frekanslarına maruz kaldığı sürece yandığını keşfetti.

Keşif tuzlu suyun yakıt olarak kullanılmasının beklentisiyle bilim adamlarını heyecanlandırdı, tuzlu su dünyadaki en bol kaynak.

Penn State Üniversitesinde kimyacı Rustum Roy, onun kendi gözlemlerini doğrulamak için State College laboratuarında gösteriler yaptı.

Roy, radyo frekanslarının tuzlu suyu oluşturan elementlerin arasındaki bağları zayıflattığını, hidrojeni salıverdiğini söyledi. Bir kez tutuştuğunda, hidrojenin frekanslara maruz kaldığı sürece yandığını söyledi.

Roy, keşfin “100 yıldaki su biliminde en dikkate değer keşif” olduğunu söyledi.

“Bu, dünyadaki en bol olan element. Her yerde var” diyor Roy. “Onun yandığını görmek beni ürpertiyor.”

Roy bu hafta araştırma fonu elde edebilmek için Enerji Departmanı ve Savunma Departmanından görevliler ile buluşacak.

Bilim adamları yanan hidrojenden çıkan enerjinin – 1650 °C den daha fazla ısıya ulaşıyor – bir arabayı veya diğer ağır makineleri çalıştırabilecek kadar yeterli olup olmadığını bulmak istiyorlar.

“Fikirlerimizi bir araya getireceğiz ve bunları kontrol edeceğiz ve bizi nereye götüreceğini göreceğiz.” diyor Roy. “Potansiyel çok büyük”.

__

Bilgi: Pittsburgh Post-Gazette