RUS BİLİM ADAMLARI GENETİK OLARAK DEĞİŞTİRİLMİŞ FAST FOOD’UN GRİP SALGINI İLE BAĞLANTISI HAKKINDA

Yazdır Yazdır 

17 Haziran 2009

By: Sorcha Faal

Rusya’nın Sağlık Bakanlığından bilim adamları H1N1 gribi (Domuz Gribi) ve Batılılar tarafından muazzam miktarlarda tüketilen ve fast food restoranlarda patates kızartması olarak satılan genetik olarak modifiye edilmiş amilopektin patates arasında ‘kritik bir bağlantı’ keşfettikleri konusunda Başbakan Putin’i gizli bir raporla uyardılar.

Bu raporlara göre, Batılı fast food restoranlarda patates kızartması olarak satılan patateslerde, patates virüsüne karşı korumak için genetik olarak modifiye edilmiş proteaz enzimi, endozomun asidik durumlarını artırarak ve hemagglutinin proteinin hücre kofulu zarıyla virüs örtüsünün hızla yapışmasına neden olarak, sonra M2 iyon kanalının protonların virüs örtüsünde hareket etmelerine ve virüsün çekirdeğini asitlendirmeye izin vererek, H1N1 gribi virüsünün “patlayıcı” kopyalanmasına neden oluyor; virüs çekirdeğinin asitlenmesi çekirdeğin gizlenmesine ve ev sahibi hücrelere H1N1’in RNA ve çekirdek proteinlerini salıvermesine neden oluyor.

Üst düzey Rus bilim adamları tarafından yapılan bu ürkütücü bulguları onaylayan kanıt, Dünya Sağlık Organizasyonu tarafından destekleniyor. DSO raporlarında şu andaki Grip Salgınında, H1N1 virüsünün, vatandaşlarının bu genetik olarak değiştirilmiş patatesleri tüketmesine izin veren Batı Ülkeleriyle sınırlı olduğunu açıkça gösteriyor. Bu ülkeler; ABD 17,000 den fazla vaka, 45 ölüm; Kanada 2.978 vaka; İngiltere 1,226 vaka ve Avustralya 1,823 vaka.

Dünya Sağlık İstatistiklerine göre ABD, Kanada, İngiltere ve Avustralya dışında H1N1 Salgın Grip virüsünün tek görüldüğü ülkenin Şili olduğunu not etmek önemlidir. ABD ile Serbest Ticaret Anlaşması nedeniyle Şili bu genetik olarak değiştirilmiş patateslerin ekilmesine izin verdi ve Şili’de 1,694 vaka bildirildi.

Ayrıca Dünyanın en büyük uluslarının bu genetik olarak değiştirilmiş patateslerin ekilmesine izin vermediğini ve bu nedenle H1N1 gribinin çok sınırlı kaldığını not etmek önemlidir, Rusya’da 3 vaka, Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de 318 vaka ve Dünyanın ikinci en kalabalık ülkesi Hindistan’da 16 vaka.

Bu raporlar genetik olarak değiştirilmiş patateslerden yapılan patates kızartmalarını en çok tüketen gençlerin etkilendiğini bildiriyor. Washington Post haber servisi şöyle bildirdi:

“5,000 adet onaylanan ve 100,000 den fazla olası domuz gribi vakasında etkilenen insanların ortalama yaş 15; üçte ikisi 18 yaşın altında”

Bu raporlar, bu sinsi insan – yapımı gribin başlangıçta bu genetik olarak değiştirilmiş patatesleri tüketmeyen Uluslarda etkisiz görünse de, buna inanmanın büyük bir hata olacağını bildiriyor. Çünkü H1N1 gribi virüsünün hızla mutasyona uğradığının yeni kanıtları ortaya çıkıyor. Bunu aşağıdaki iki raporda okuyabiliriz:

Nature bilim dergisinin Pazartesi günkü online baskısında, Tokyo Üniversitesi Tıbbi Bilimler Enstitüsünden Prof. Yoshihiro Kawaoka’nın araştırması referans gösteriliyor; “Gribin yeni neslinin insanlar için daha enfekte edici olmak için mustasyona uğradığı görülüyor”

Grip virüsü parçacıklarının yüzeyi hemagglutinin (HA) adı verilen diken şekilli proteinlerle kaplıdır, bunlar virüsün insan hücrelerine yapışmasını sağlıyor.

Yeni grip virüsünün çoklu örnekleri analiz ettikten sonra, ekip bazı vakalarda yeni H1N1 neslinin HA’sının mutasyon geçirdiğini, insan hücrelerine daha kolay yapışmasını sağladığını tespit etti.

Kawaoka’ya göre, aynı mutasyonlar kuş gribindeki oldukça ölümcül olan H5N1 grip neslinde bulundu. Kawaoka virüsün hala insanlar için çok daha enfekte edici bir şekle mutasyon sürecinde olduğunu söyledi.

– ve –

“Brezilyalı bilim adamları Sao Paulo’daki bir hastadan aldıkları örnekleri inceledikten sonra H1N1 virüsünün yeni neslinin tespit etti. Bu farklı tipe A/Sao Paulo/1454/H1N1 ismini verdiler.

Bu raporlarda daha kaygı verici olan, Dünyanın en çok etkilenen ülkesi ABD’nin tepkisi, Halk Sağlığı Acil Durum ilan ettiler ve kendilerini bu hastalığa karşı hazırlamak için $7.7 milyar tahsisatı Kongreden geçirdiler, ki aslında bu hastalığı kendileri yarattılar.

Üzücü olan şu ki, Amerikalı insanların dev fast foodlarının ve genetik olarak değiştirilmiş gıda endüstrilerinin, kendi çocuklarının hayatlarını nasıl yok ettiğini bilmelerine izin verilmiyor.

Daha da kötüsü şu andaki Küresel ekonomik kriz onların yaşama şekillerini yok etmesiyle ve Amerikalı insanların sadece son dört ayda zenginliklerinin 1.3 Trilyon $’ını kaybetmeleriyle, bu Batılıların ucuz yiyecek arayışıyla bu fast food restoranlara akın etmeleridir.

© June 17, 2009 EU and US all rights reserved