RUS FİZİKÇİ SOLUCAN DELİĞİNİN NASIL BULUNACAĞINI TANIMLIYOR: IŞIĞI ARAYIN

Yazdır Yazdır 

Bir Rus fizikçi, eğer astronomlar nereye ve nasıl bakacaklarını bilirlerse, paralel evrenlere portalların veya kendi kozmosumuzun uzak bölgelerinin bulunabileceğini iddia ediyor. Moskova’daki Lebedev Fizik Enstitüsü’nden Dr. Alexander Shatskiy’e göre başka dünyalara açılan kurtyenikleri (solucan delikleri) ışığı büktükleri olağandışı şekil ile fark edilebilirler.

Shatskiy daha güçlü teleskopların büyük galaksilerin merkezlerindeki solucan deliklerini arayabileceklerine inanıyor. Solucan deliklerinin uzayın farklı bölgelerine veya farklı paralel evrenlere bağladığı söylenir. Tünel açık tutulabildiği sürece, solucan deliğinin bir ucuna giren herhangi bir şey anında diğer ucunda ortaya çıkar.

Bilim adamları evrende solucan deliklerinin direkt kanıtını görmemiş olmalarına rağmen, bunun nedeni bunların kara delikler olarak gizlenmesi olabilir. Dr. Shatskiy iki tür nesnenin nasıl ayrılacağının tek bir kesin yolu olduğuna inanıyor.

Solucan delikleri garip özellikler ile şimdiye kadar ne olduğu saptanamamış malzeme ile açık tutulmuş olmalıdır. “Fantom (hayalet) madde” olarak bilinen bu madde negatif enerjiye ve negatif kütleye sahip olmalıdır, bu onun geri itici etki sarfetmesine neden olur.

Dr Shatskiy’nin hesaplamaları “kapıyı açan” hayalet maddenin ışığın yönünü değiştirdiği kadar, kullanışlı bir solucan deliği imzası sağlayacağını belirtiyor. Hayalet madde nedeniyle, solucan deliğinden ortaya çıkan ışık parlak bir halka oluşturmak üzere sapar. Onun arkasındaki herhangi bir yıldız çemberin ortasında parlayacaktır.

Cleveland, Ohio’daki Case Western Reserve Üniversitesi’nden ABD li uzman Dr Lawrence Krauss, büyüleyici olan fikrin henüz test edilmemiş kabullere dayandığını belirtiyor.

Krauss New Scientist dergisine: “Bu, bir solucan deliğinin gerçek imzasının ne olabileceğini düşünmek için ilginç bir teşebbüs, ama gözleme dayanmak yerine, daha çok kuramsaldır. Hayalet maddenin ve onun ışık ile muhtemel etkileşimlerinin ne olduğu fikri olmadan, genel bir tartışma yapabilmek açık değildir.” dedi.

Ancak, solucan deliklerinin genel görecelik çatısı içinde olası olduğu genel olarak kabul edilir. Gerçekte, onların varlığı fizik dünyasındaki bazı paradoksların anlam kazanmasına yardımcı olurdu. Kıvrımlı (katlanan) uzay henüz dökümante edilmemesine rağmen, bilimsel toplulukta onların varlığı ile ilgili sağlıklı bir tartışma devam etmekte. Stephen Hawking kıvrılan uzayda solucan deliklerinin olasılığını tartışan bir konferans verdi. Bu solucan delikleri vasıtası ile insanın yolculuğunun saklı anlamı engin mesafelerde ve hatta zamanın kendisinde kestirme yollar ile sonuçlanabilir.

Bu fikre göre, ışığın hızından daha hızlı gidilebilir. Profesör Hawking şu şekilde açıklıyor, “Eğer galaksinin bir tarafından diğer tarafına bir veya iki haftada yolculuk yapabiliyorsanız, bir diğer solucan deliğinden geri dönebilir ve yola çıkmadan önce geriye varmış olursunuz”.

Biraz anlaşılmaz olsa da, benzer türde bir “zaman yolculuğu” önceden gösterildi. Uzay mekiklerindeki yolcuları inceleyen bilim adamları, mekiğin yüksek hızı nedeniyle, mekiktekiler için zamanın daha yavaş ilerlediğini buldular.

Solucan deliği (kurt yeniği) nedir? Basitçe söylersek, “evrenin farklı bölümlerinde basınç oluşturan kütleler en sonunda bir tünel oluşturmak için bir araya gelebilir”. Solucan delikleri ayrıca “Einstein-Rosen köprüleri” olarak adlandırılır ve Einstein’ın özel görecelik teorisi ve uzay – zaman sürekliliği ile ilişkilidir. Eğer solucan deliklerinin varlığı kanıtlanırsa, olasılıklar gerçekten sonsuz olacaktır.