SAMANYOLU’NUN GALAKTİK ATALARI BULUNDU

Yazdır Yazdır 

“Bu objeleri bulmak ve bunların galaksimizin tekamülünde bir adım olduğunu keşfetmek insanın tekamül yolunda anahtar bir fosil bulmaya benzer.”

Eric Gawiser, astronomer, Rutgers Universitesi

Astronomlar Samanyolu gibi spiral galaksilerin ataları olan uzak evrendeki galaksileri keşfetti.

Minik galaksiler Samanyolunun yaklaşık onda – biri ile yirmide – biri boyutunda ve 40 kat daha az yıldıza sahipler. Kadim kümelerden gelen ışık Big Bang’den 2 milyar yıl sonra yayınmış, yaklaşık 13.7 milyar yıl önce gerçekleşmiş olan evrenin teorik başlangıcında. Galaksiler çok genç bir evrende var oldukları durumda görülüyorlar.

Galaksiler Hubble Uzay Teleskobu ile görülen en uzak mesafe değil, ama astronomlar bunları Samanyolu gibi daha büyük, spiral yapıların öncülerinin en iyi kanıtı olarak görüyor.

Pennsylvania Eyalet üniversitesinde astrofizikçi olan Caryl Gronwall ve Gawiser’in yönettiği ekip bu galaksilerin yeni yıldızlar için verimli yavrulama zeminleri olduklarını belirledi. Bu yıldızlar etraflarındaki hidrojen atomlarını iyonize ediyor, elektronlarını çıkarıyor ve Lyman alfa olarak bilinen ultraviyole ışığın keskin bandını yaymalarına neden oluyor. Araştırmacılar bu galaksilerinin çoğunun – bazen 10 tanesinin bazen daha fazlasının – tek bir spiral galaksi oluşturmak için birkaç milyar yılda bir araya çekildiğini kaydettiler.

Gronwall “Hubble Uzay Teleskobu” bu erken galaksilerin çarpıcı resimlerini gönderdi. Değişik şekillerde geliyorlar – yuvarlak, dikdörtgen ve hatta lineer şekilde – ve onların boyutlarının kesin ölçümlerini yapmaya başlıyoruz” dedi.

“Kozmolojik teori anlayışımızla spiral galaksilerin bunlar gibi düşük – kütleli galaksilerden tekamül etmek zorunda olduklarını biliyoruz. Zorluk onları bulmakta idi. Başka erken evren galaksileri de gördük, ama onlar daha büyük idi ve spiral değil, eliptik galaksilere tekamül edeceklerdi.” dedi Gawiser.

http://www.dailygalaxy.com/my_weblog/2008/01/milky-ways-ance.html