“TANRI’YI OYNAMAK” – BİLİM ADAMLARI İNSAN – YAPIMI YAŞAMIN SON AŞAMASINDA

Yazdır Yazdır 

İnsan genomunu sıralamak için özel sektörü yönlendiren Dr. Craig Venter insan – yapımı bir organizma yaratmak için yıllardır çalışmaktaydı. Şirketi Synthetic Genomics Inc’in dünyanın ilk serbest – yaşayan yapay organizmasını yaratma yolculuğunu hemen hemen tamamladığını söylüyor. Venter’e göre, kendi laboratuarında insan yapımı yaşamın gözler önüne serilmesi sadece birkaç hafta sürecek. Venter “İnsanlık tarihindeki en parlak kilometre taşlarından biri olacak, kavramsal yaşam görüşümüzü değiştirecek” dedi.

Diğerleri Venter’in çalışmasına daha az “parlak” bakıyor – bunun potansiyel olarak tehlikeli olabileceğini söylüyorlar. Bu tür teknolojinin “Tanrı’yı oynamanın” korkutucu yanına dönüşebileceğini ileri sürdüler, çünkü bu, tehlikeli organizmaların sonuçları ile başa çıkmaya hazır olmayan bir dünyaya kazara (veya kasden) salıverilebileceği şansı olduğunu öne sürüyor. Önceliği olmadığı için, bilim adamları hangi türde negatif etkilerin mümkün olduğundan emin değiller.

Kontrol önlemleri öne sürülürken, sentetik yaşam alanında kapsamlı bir düzenleme yok. Kanuna aykırı eylemlere karşı tetikte olan makamlar, bilimin kötü niyetli kullanımların bir adım ilerisinde kalacağı, büyük bir kumar oynadığımızı söylüyorlar.

Yapay biyoloji kontrol altında tutulamasa ve izlenemese bile – bir çok kişi bunun imkansız olduğunu söylüyor – aktivistler ve araştırmacılar teknolojinin sadece ticari kazanç için kilit altında tutulabileceğinden endişe ediyorlar.

Synthetic Genomics Inc. etanol veya hidrojen gibi yakıtları yapabilecek sentetik mikroplar için tartışmalı patenti işleme koydu. Ayrıca enstitünün tekel patentler arayabileceği 100 den fazla ülkeyi adlandıran World Intellectual Property Organization (WIPO)’ya uluslar arası başvuru yaptı.

Craig Venter, Enstitü’nün ABD patent başvurusunun bir seri temel genin ve bu özel genler kullanılarak sentetik “büyüyebilen ve çoğalabilen serbest – yaşayan organizma”nın tek sahipliğini iddia ediyor.

Haziran ayının başlarında, biyoteknolojideki gelişmeleri izleyen Kanada’daki bir organizasyon olan ETC Grubu Venter’in patent başvurusuna karşı bir kampanya başlattı. Patent ofislerine yaşam formları ile ilgili başvuruları reddetmelerini söylediler. ETC’den Jim Thomas Venter’in şirketinin sentetik biyolojinin “Microbesoft”u olmaya hazır olduğunu söylüyor.

Şirket 13 haziranda dünyanın yüzeyi altındaki kömür veya petrolü daha temiz yakıta dönüştürme kapasitesi olan doğal olarak meydana gelen mikropları tespit etmek ve modifiye etmek için enerji devi BPPLC ile yaptıkları anlaşmayı ilan etti. Mikroorganizmalar “ABD’de gereksinimimiz olan tüm ulaşım yakıtını sağlama potansiyeline sahip” diyor Venter. “Gen kralından petrol kralına dönüşeceğim diye şaka yapıyorum”. Gerçek şu ki, hiç kimse onun şaka yaptığını düşünmüyor.

Venter yaptığı çalışmaya karşı saldırılar olacağını beklediğini söylüyor. “Patentler sıcak bir sözcük ve insanlar sentetik organizmalardan korkuyor”. Bu araştırmanın sadece “buzdağının ucu” olduğunu ve gelecek olasılıkların kirliliği temizleyecek veya patlayıcı belirlediklerinde işaret verecek mikropları kapsadığını söylüyor.

Aslında, teknoloji gezegenin en büyük problemlerinin bazılarına yararlı çözümler sağlayabilir ve Venter bu konuları incelemek için biyoetikçileri, dini liderleri ve biyosavaş uzmanlarını bir panelde bir araya getirme onurunu kazandı. Bu özel grup için fikir birliği araştırmanın durdurulmaması gerektiği, ama sentetik organizmaların kontrol edilmesi ve sınırlanması gerektiği idi.

Venter’e göre, Çevre grupları çalışmasına karşı savaşmamalı, “yaptıkları şey ile ilgili çok mutlu olmalı”. “çünkü petrol ve kömür yakmaya temiz alternatiflerden birini sunuyoruz” dedi.

Bu tür bir çalışmadan potansiyel iyilikler çıkacağını savunan çok az kişi var, ama uzmanlar potansiyel negatif sonuçların ihmal edilemeyeceği uyarısını yapıyorlar.

Pennsylvania Üniversitesindeki Biyoetikler merkezinin başkanı Arthur L. Caplan, “Yeni yaşam yaratmak Tanrıyı oynamak olmayabilir, kendimizi nasıl gördüğümüzün devrimsel imalarına sahip. Yaşam sentezleyebildiğimiz zaman, bu canlı varlık kavramını daha az özel yapıyor.” Ve sentetik biyologların nereye gittiklerini bilmeden doğayı manipüle” edebilecekleri sezgisi var” diyor. Kibirli bilim adamları var ve arkadaşımız Venter bunlardan biri olabilir.