TÜM DÜNYADA YANARDAĞ PÜSKÜRMELERİNDE DRAMATİK ARTIŞ

Yazdır Yazdır 

Muhtemelen fark etmediniz, çünkü hiç kimse bundan söz etmiyor, ama dünyada bir şeyler oluyor. Yanardağlar çok daha hızlı tempoda püskürüyor, depremler çıldırıyor ve hiç kimse bunun açıklamasını yapmıyor.

Tüm bu yanardağ püskürmeleri ile neler oluyor? Fark etmemiş olabilirisiniz ama gezegenimiz artan bir şekilde istikrarsız hale geliyor. 20 nci yüzyıl için toplam 3542 yanardağ püskürmesi vardı ve bunu 100 e böldüğünüz zaman bir yılda ortalama 35 yanardağ püskürmesi verir. Tam şu anda püsküren yanardağların sayısı tüm bir takvim yılı için 20 nci üzyılın ortalamasından çok daha yukarıda.

Aynı zamanda çok büyük sayıda deprem aktivitesi de var! Bir çok bilim insanı dünyanın kendisini “gücü kıtaları bölen mega sarsıntıyla yerküre değişikliklerine” hazırladığına inanıyor.

“Depremlerin ve püsküren yanardağların daha sık gerçekleştiği görülüyorsa, daha sık gerçekleştikleri içindir. 1980 den 1989 a kadar küresel M6 büyüklük veya daha yukarısına bakınca, yılda ortalama 108.5 deprem vardı, 2000 den 2009 da gezegende yılda 160.9 deprem oldu: bu son yıllarda 6 ve üstü büyüklükteki depremlerde %38.9 artıştır. Dünyanın süpervolkanları arasında da artış olduğu görülüyor. İzlanda, Yunanistan’da Santorini, Bolivya’da Uturuncu, ABD’de Yellowstone ve Long Valley, Şili’de Laguna del Maule, İtalya’da Campi Flegrei – neredeyse dünyanın aktif süper yanardağ sistemlerinin hepsi şu anda şişkinlik işaretleri sergiliyor, bu durum bu volkanik sistemlerde basınç oluşmakta olduğunun erken göstergesidir.

Geçmiş bir kaç yılda bir çok büyük yanardağ püskürmesi oldu, sanıyorum insanların buna dikkat etmeye başlamalarının zamanı. Maalesef, çoğu zaman çok geç oluncaya kadar insanlar farkında olmuyor.

Tabloda sadece Aralık 2018’de gerçekleşen püskürmeler var. Dünya hızlı bir şekilde çok korkutucu bir yer oluyor. Olaylar gerçekten aşırı seviyeler erişmeye başlıyor, umalım ki insanlar çok geç olmadan uyanırlar.

Dramatic Increase In Volcanic Eruptions Around The World And Nobody Knows Why