TÜM GÜNEŞ SİSTEMİNDE “KÜRESEL ISINMA”. DÜNYADAKİ VE DİĞER GEZEGENLERDEKİ YANARDAĞLAR ARASINDAKİ BAĞLANTI

Yazdır Yazdır 

Güneş sisteminin bir çok gezegeninde volkanik aktivite ve küresel ısınma gözleniyor. Astronomlar Jüpiter’in uydusu Io’da yeni bir aktif yanardağ oluştuğunu keşfettiler. Io güneş sisteminin jeolojik olarak en aktif gövdesi, 400 den fazla aktif yanardağ içeriyor. Bilim insanlarına göre bu tür volkanik aktivite dev Jüpiter gezegeninin yerçekimi etkisi nedeniyle, ama bu yalnızca bir teori. Son zamanlarda çok büyük boyuttaki aktif yanardağda kabuk duman bulutunun görülmesi bilim insanlarını çıkmaza soktu.

Volkanik aktivitenin yoğunlaştığı yer sadece bu uydu değil. Tüm güneş sisteminin küresel olayların içine yutulduğu görünüyor, örneğin var olan yanardağların aktive olması, ve yeni yanardağların oluşumu. Jüpiter’in diğer uydularında bir çok yanardağın aktive olduğunun kanıtı var. Satürn’ün altıncı en büyük uydusunda da yanardağ patlamaya başladı. Komşumuz Venüs’te gezegenin atmosferini radikal şekilde değiştiren açıklanamayan yanardağ aktivitesi patlamaları var. Astronomlar 2006’dan bu yana değişimleri kaydetmeye başladılar.

Herkes dünya gezegenindeki küresel ısınma hakkında konuşuyor, ama bazı nedenlerle hiç kimse Mars, Jüpiter, Neptün ve hatta Pluto’da eşzamanlı olarak başlayan ve gelişmekte olan küresel ısınmaya dikkat etmiyor. Güneşin aktivitesinin anormal şekilde düşük olduğu gerçeğine rağmen, her yıl Satürn’de daha da fazla muazzam fırtınalar kaydediliyor.

Gezegenimizdeki ve ayrıca güneş sisteminin diğer gezegenlerindeki bu jeofiziksel ve iklim değişikliklerinin insan aktivitesi ile hiç ilgili olmadığı, döngüsel süreçler ile ilgili olduğu apaçık oluyor.

Bilim insanları güneş sistemindeki diğer gezegenlerdeki volkanik aktivitenin bir şekilde burada dünya gezegeninde iklimi etkilediğini fark etti. Ne tür bir etki? Bu kuantum dolaşıklıkların ötesine bile geçiyor. Diğer gezegenlerdeki yanardağ aktivitesi, dünyadaki yanardağları etkiliyor.