VAN ALLEN UZAY ARAÇLARI YENİ RADYASYON KUŞAĞINI KEŞFETTİ

Yazdır Yazdır 

28 Şubat 2013:

Dünyanın radyasyon kuşağı Uzay Çağının ilk keşiflerinden biriydi. Science’ın bugünkü sayısında yayınlanan yeni bir bulgu, bunlarla ilgili hala öğrenecek çok şeyimiz olduğunu gösteriyor.Geçen Ağustos’ta fırlatılan NASA’nın ikizleri Van Allen uzay araçları Dünyanın etrafında daha önce bilinmeyen üçüncü radyasyon kuşağını ortaya çıkardı.

Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuarı’nda Van Allen uzay araçları yardımcı proje bilim adamı Nicky Fox “Keşiflerinden 55 yıl sonra bile Dünyanın radyasyon kuşakları hala bizi şaşırtabiliyor” dedi. “Radyasyon kuşaklarını bildiğimizi sanıyorduk, ama bilmiyoruz”.

1950 lerin sonlarına dek giden Van Allen kuşaklarının önceki gözlemleri, gezegenimi çevreleyen kapana kısılmış iki farklı radyasyon bölgesini dökümante etmişti, bunlar iç ve dış radyasyon kuşakları olarak biliniyor. Van Allen uzay araçlarındaki parçacık sensörleri bilim insanlarına süreksiz, üçüncü bir radyasyon kuşağının varlığını sergiledi. Bilim insanları güneşten gelen güçlü bir gezegenler arası şok dalgası onu yok edene kadar üçüncü kuşağı dört hafta gözledi.

1950 lerde radyasyon kuşakları keşfedildiğinde, sıradan insanlar için çok az etkisi oldu. Bugün radyasyon kuşakları yüksek teknoloji toplumumuz için çok önemlidir. Her şey için kullanılan yüzlerce uydu rutin bir şekilde kuşakları sıyırıp geçiyor, solar panellere zarar verebilecek ve hassas elektroniklere kısa devre yaptırabilecek enerji parçacıklarına maruz kalıyorlar. Jeomanyetik fırtınalar sırasında kuşaklar solar aktivite tarafından şişirildiği zaman, tüm uydular onun içinde yutulabilir, aşağıda gezegenimizde günlük hayatın teknolojik temellerini tehlikeye atabilir.

NASA’nın yardımcı bilim yöneticisi John Grunsfeld “Van Allen uzay araçlarındaki teknolojideki büyüleyici yeni yetenekler ve ilerlemeler bilim insanlarının radyasyon kuşaklarının yüklü parçacıklarla nasıl dolduğunu, onların değişmelerine neyin neden olduğunu ve Dünyanın atmosferinin üst kısımlarını nasıl etkilediklerini ayrıntılarıyla görmelerini sağlıyor” dedi.

http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2013/28feb_thirdbelt/

(Çeviri: Saffet Güler)