YENİ “ALACAKARANLIK KUŞAĞI” BOYUTU ARANIYOR

Yazdır Yazdır 

Virginia Tech’teki projede araştırmacılardan biri olan Michael Kavic’e göre, “Alacakaranlık Kuşağı”ndan bir bölüm gibi, bilim adamları “şu anda bildiğimiz dört boyuta ilave olarak evrenin algılanamaz küçüklükte bir boyuta sahip olma (bir nanometrenin milyarda biri)” olasılığını keşfediyor. “Bu ekstra boyut, Big Bang zamanında tüm evreninkine benzeyen bir halde kıvrıldı.”

Virgina Tech’teki fizikçiler ekibi, evrenin başlangıcından sonra bir saniyenin kesrini yaratan başlangıçta var olan küçük kara delikleri arıyor, bunlar patladıkları zaman Dünyada belirlenebilecek olan radyo titreşimi üretebilirler.

Ekstra boyuttan daha büyük olan bir kara delik, ekstra boyutu bir hortumun etrafına sarılan kalın kauçuk bant gibi sarar. Kara delik ekstra boyutun genişliğine küçülürken, çok ince gerilecektir, bir patlamaya neden olarak kopacaktır, bu bir radyo titreşimi üretecektir. Ulusal Bilim Vakfı’nın ödeneği altında, Virginia Tech grubu 300 ışık yılı uzaklıktaki patlamalardan gelen bu radyo titreşimlerini gökyüzünde aramak için Sekiz metre dalgaboyunda Transient Array (Geçici Düzen) radyo teleskobu kurmaya hazırlanıyor. Güneybatı North Carolina’da son birkaç aydır olayları gözledikleri benzer bir teleskoba sahipler.

Ekstra boyutları neden arıyorlar? Bunun bir nedeninin iplik teorisi ile ilgisi var; iplik teorisi evrenin temel inşa edici bloklarının gitar tellerine benzer şekilde salınan, çeşitli armonikler üreten maddenin küçük iplikleri olduğunu varsayan bir fizik alanıdır.

Kavic “İplik teorisi tutarlı bir teori olması için ekstra bir boyut gerektirir” dedi. “İplik teorisi minimum 10 adet boyutu ileri sürer, ama biz sadece bir ekstra boyut olan modelleri göz önüne alıyoruz”.

Bazı teorisyenler, Cenevre, İsviçre’de inşa edilen dev bir parçacık hızlandırıcı olan Large Hadron Collider’in ekstra bir boyutu belirleyebileceğine inanıyorlar. Virginia Tech grubu beş – yıllık periyotta ekstra boyutları radyo astronomisi ile belirlemeyi umuyor, çok daha az ayrıntılı ve daha ucuz bir uğraş.

Kavic “Eğer ekstra bir boyutun kanıtına sahip olsaydık, uzay ve zaman ile ilgili nasıl düşündüğümüzü gerçekten kökten değiştirirdik. Bu çok heyecan verici bir keşif olurdu” dedi.