YENİ BİR SOLAR DÖNGÜ MÜ BAŞLIYOR?

Yazdır Yazdır 

14 Aralık 2007: Solar fizik topluluğu heyecanlı. Hayır, büyük patlama veya solar fırtına olmadı. Heyecanın kaynağı 11 Aralık’ta güneşin doğu tarafında patlayan gösterişsiz bir manyetizm düğümüdür.

Marshall Uzay Uçuş Merkezinden fizikçi David Hathaway “çok fazla benzemeyebilir, ama bu manyetizm parçası bundan sonraki solar döngünün işareti olabilir” diyor.

Bir yıldan fazladır, güneş etkinliğinde bir sükunet deneyimlemekte,, 2000 – 2003 yıllarında bir çok öfkeli fırtına ile doruk noktasına çıkmıştı. Solar minimum önümüzde” diyor.

Şimdiki büyük soru, bundan sonraki solar döngü ne zaman başlayacak?

Şimdi başlayabilir.

“Yeni solar döngüler daima yüksek – enlem ile başlar, tersine çevrilmiş kutupluluk güneş lekesi” diye açıklıyor. “Tersine çevrilmiş kutupluluk” önceki solar döngüdeki güneş lekeleri ile karşılaştırıldığında zıt manyetik kutupluluğa sahip güneş lekesi anlamına geliyor. “Yüksek – enlem” güneşin enlem ve boylam ızgarasını refere eder. Eski döngü noktaları güneşin ekvatoruna yakın toplanır. Yeni döngü noktaları daha yüksek bölgede, 25 veya 30 derece enleminde ortaya çıkar.

11 Aralık’ta ortaya çıkan bölge bu iki kritere uyuyor. Yüksek enlemde (24 derece Kuzey) ve manyetik olarak ters. Sadece tek bir problem var: Güneş lekesi yok. Şimdiye dek bölge sadece manyetik alanların parlak bir düğüm noktasıdır. Ancak, eğer bu alanlar karanlık güneş lekesine birleşirse, bilim adamları Solar Döngü 24’ün resmen başladığını ilan etmeye hazırlar.

Bir çok tahminci Solar Döngü 24’ün büyük ve şiddetli olacağına inanıyor. 2011 ve 2012’de zirveye erişecek olan döngü telekomünikasyon, hava trafiği, elektrik santralleri ve GPS sistemlerinde önemli etkilere neden olabilir (Ve Kuzey Işıklarını unutmayın!). Bu uydu ve cep telefonu çağında, bundan sonraki solar döngü kendisini daha önce asla olmadığı gibi hissettirebilir.

Öfkeli fırtınalar tam şimdi başlamayacak. Solar döngülerin genelde çılgınlaşması birkaç yıl alır ve Döngü 24 de istisna değil. “Önümüzde sakin zamanlar olacak” diyor Hathaway.

Bu arada, tüm gözler küçük aktif bölgede. Acaba yeni solar döngünün ilk güneş lekesi olacak mı?