YENİ KEŞİF DÜNYA’NIN ÇEKİRDEĞİ VE MANYETİK ALAN ARASINDAKİ FORMÜLÜ DEĞİŞTİRİYOR

Yazdır Yazdır 

Mitch Battros – Earth Changes Media

Dünya’nın çekirdeğinin daha önce bilinenden çok daha hızlı değiştiğini gösteren yeni keşifler yapıldı. Bu paradigma değişiminin duyurulması Dünya’nın mantosunun (yerkabuğu ile çekirdek arasında kalan katman) daha önce düşünülenden çok daha az manyetik etki elediğini (perdelediğini) ileri sürüyor. Bu çalışma iki şekildedir – ‘içsel’ ve ‘dışsal’. ‘Dinamo’ teorisi tarafından sağlandığı gibi, Dünya’nın çekirdeği tarafından yaratılan manyetik alanın, atmosferik koşullar üzerinde büyük etkisi vardır; örneğin iklim modelleri ve depremler ve yanardağlar gibi dünyasal değişimler.

Bunun tersi de doğrudur. Güneşten veya gamma ışını patlamaları ya da galaktik kozmik ışınlar gibi Galaktik göksel olaylardan gelen ‘yüklü parçacıklar’ın Dünya’nın manyetik alanına çarpmasının Dünya’nın çekirdeğine direkt etkisi vardır, bunlar da iklim modellerini, depremleri ve yanardağları etkileyebilir.

Nature Geoscience’da yayınlanan yeni bir çalışmada, Alman Geobilimler Araştırma Merkezi’nden jeofizikçi Mioara Mandea, Olsen ile birlikte Dünya’nın çekirdeğindeki akışkandaki hareketlerin şaşırtıcı şekilde hızlı değiştiğini ve bunun da Gezegenimizin manyetik alanını etkilediğini gösterdiler. Bu yeni kanıt tüm dünyadaki jeo – bilimciler arasında konuşuluyor. Ulusal Uzay Enstitüsü/DTU Kopenhag’dan Nils Olsen bildiriyor:”bu, manyetik alandaki son zamanlardaki hızlı değişimlere uyuyor.”

Bu yeni bulgular, Güneş ve Dünya arasındaki direkt nedensel etkiyi gösteren ECM’nin “Denklemi”ni destekliyor. Denklem: Güneş lekeleri => Güneş Patlamaları (yüklü parçacıklar) => Manyetik Alan Değişimi => Okyanus ve Jet Stream Akımlarının Değişimi => Aşırı İklim Koşulları ve İnsanlarda karışıklıklar (Mitch Battros)

Helmholtz Center GFZ’den ve diğer kurumlardan bilim adamları ESA Swarm misyonuna katılıyorlar. Swarm üç adet CHAMP – tipi uydudan oluşuyor, bunlar Dünya’nın manyetik alanını öncesinden çok daha doğru ölçecekler.