ÖLEN BİR YAKININ İSMİNİ ÇOCUĞA VERMEK ÇOCUĞU OLUMSUZ ETKİLER Mİ? ORGAN NAKLİNİN İNSANDA OLUMSUZ ETKİLERİ OLUR MU?

Yazdır Yazdır 

ÖLEN BİR YAKININ İSMİNİ ÇOCUĞA VERMEK ÇOCUĞU OLUMSUZ ETKİLER Mİ? ORGAN NAKLİNİN İNSANDA OLUMSUZ ETKİLERİ OLUR MU?

Tatiana: İgor Mihayloviç, ya bi̇r çocuğa ölmüş bi̇r insanın adı veri̇li̇rse, altşahsiyet çocuğun hayatını bu şeki̇lde etki̇ler mi̇?

İgor Mihayloviç: Hayır, hiçbir şekilde etkilemez. İnsana nasıl ya da kimin adının verildiği önemli değildir, önemli olan o kişinin nasıl biri olacağıdır. Bu durumda bir isim bir adres değildir.

Tatiana: Ve şu soru: organlar altşahsiyetin bulması için bir adres midir, ölen ve böylece donör olan bir insanın organları?

İgor Mihayloviç: Organ naklini kastediyorsun, öyle değil mi?

Tatiana: Evet, aynen. Yaşayan için

İgor Mihayloviç: Etkiler, çok fazla etkiler. Elbette, yaşayan bir insanın karaciğerini veya böbreğini ya da örneğin eşleştirilmiş organlarından birini akrabalarıyla paylaştığı ya da bir insanın bunları sattığı durumlar var – bunun hiçbir etkisi yok. Bir organ yaşayan bir kişiden nakledildiğinde, yanlış bir şey yoktur. Ancak çoğu zaman bir insan ölür (bir kazada veya başka bir şeyde) ve organları sağlıklarını kurtarmak amacıyla insanlara nakledilir ve bundan sonra insanların nasıl değiştiği sıklıkla fark edilir. Neden? Çünkü ölü bir insanın bedeninin bir parçası vardır, bu da o kişi ölüyken onun ölmediği anlamına gelir. Altşahsiyet kesinlikle yakınlarda olacaktır ve iyi bir şey getirmeyecektir. Bu gerçekten doğru.

Tatiana: Birçok çalışma yapıldı ve bu organlar gerçekten nakledildiğinde insanın hayatının, bazı alışkanlıklarının ve karakterinin nasıl değiştiği kaydedildi (İgor Mihayloviç: Evet, bu doğru). Hatta birçok insan kalp nakli söz konusu olduğunda, “Belki de ruh bu organın içinde bir yerdedir ve böylece ruhun bir parçası ya da kişiliğin bir parçası yeni bedene geçer ve kişiyi bu şekilde etkiler” diye düşünür.

İgor Mihayloviç: Ne yazık ki, bu sadece acı ve ıstırap çeken önemsiz bir ölüdür ve anestezi (uyuşturma) için yaşayan bir insana gelmiştir. Yaşayan kişi ise ona anestezi uygular. Kişi daha yeni bir organ nakli geçirmiştir, sağlığı yeterince kötüdür, ameliyat ucuz değildir ve buna ek olarak bir de ölü bir adam alır – “seçenek ne iyi ne kötü”.