TSİ ENERJİSİ

Yazdır Yazdır 

TSİ ENERJİSİ

(Sensei – 1 Kitabından)

“Öyleyse, kendini – bilme yolunun kendini ve düşüncelerini gözlemek ile başladığını mı söylemek istiyorsun?”

Igor Mihkailoviç: “Elbette. Kendini gözlemde ve düşüncelerini kontrol etmekte ustalaşmaya günlük eğitim sırasında azar azar ulaşılabilir. Ve bunun için temel bilgi tabanına ihtiyacınız var. Bu fiziksel ya da ruhsal her eğitime doğal bir yaklaşımdır. Basit bir örnek. Bir adam 20 kg ağırlık kaldırıyor. Eğer bir ay idman yaparsa, 25 kg’ı kolayca kaldırır vs. Aynı şey ruhsal seviyede de gerçekleşir. Eğer hazırlanırsanız, daha zor tekniklerde ustalaşmanız çok daha kolay olur.”

“Ama çok fazla sayıda farklı meditasyonlar ve modifikasyonlar var. Hangisinin zirveye götürdüğünü anlamak zor.”  

IM: “Zirveye ulaşmak için çok uzak. Dünyada var olan tüm bu meditasyonlar sadece her zaman orada olan bir alfabedir. Ve zirveye götüren gerçek bilgi bu alfabeden sözcükleri bir araya getirme ve anlamlarını anlama yeteneği ile başlar. Kitaplar okumak, dedikleri gibi, seçilmiş olanların ayrıcalığıdır.”

“Tsigun nedir?”

IM: “Tsigun’dn başka, çok fazla benzer teknikler var. Ama Tsigun dahil bilginin kaynağı aynıdır. Yani, bu havanın yapıcı enerjisi olan ‘Tsi’ enerjisi ile bir çalışmadır.”

“Bir yerde ‘Tsi’nin yaşam enerjisi olduğunu okudum ve sen ona yapıcı diyorsun. Neden?”

IM: “Çünkü farklı öğretilerde enerjiler, çakralar ve hatta enerji merkezleri farklı isimler ile biliniyor. Örneğin, yogada ‘Chi (Ki veya Qi)’ enerjisi ile, iyileştirici enerjiyi kastediyorlar. Ama ‘Lotus’ biliminde, ‘Chi (Ki veya Qi)’ başlangıçta güçlü yıkıcı enerji anlamına geliyordu. Aynısı ‘Tsi’ ile de geçerlidir.”

Anlayabileceğiniz terimler ile açıklamak için, Tsigun anaokuluna benzer ve Lotus Sanatı akademiye benzer. En yüksek sanatı öğrenmekte ilk aşamalardan biri düşünceler üzerinde tam kontroldür. Eğer düşüncelerinizi kontrol edebilirseniz, her şey üzerinde güce sahip olursunuz.”

“Düşüncelerinizi kontrol edersiniz. Yani, negatif ve yanlış bir şey yapamazsınız. Bütün mesele bu. Tsigun’u öğreniriz ve uygularız, ama Lotus Sanatında eğitim görmeyiz, ruhumuzda saklı olan her şeyi hatırlarız.”

“Filmde gördüğümüz o beden fenomeni, bunları öğrenmemiz mümkün mü?”

IM: “Elbette. Bu enerjiyi doğru şekilde kullanabilirseniz, bu kolaydır.”

“Bunun için ne yapmalıyız?” “O adam tuğlaları eliyle kırmayı nasıl başardı?”

IM: “Bu da mümkün. Bunu yapmayı yeterince kuvvetli şekilde istersen. Belirli miktarda yoğunlaşma ve nefes egzersizleri ile bedenin herhangi bir bölgesinde Tsi enerjisini biriktirebilirsin. Ve darbe anında avuçtaki çakralar açılır ve tüm bu güç bir şeyleri kırmak için salıverilir. Burada çok önemli bir nokta, bunu tekrar söylüyorum, düşünceyi yoğunlaştırma sürecidir, yani, odaklanmış yoğunlaşma işlemi.”

“Bunun beyin aktivitesinde değişimde herhangi bir etkisi var mı?”

IM: “Elbette. Beyinde çok ilginç bir işlem yaratır. Tıbbi terimler ile söylemek için, darbeye götüren anlarda, ayrıca tam zihinsel yoğunlaşma sırasında beta ritmi kaydedilebilir. Darbenin kendisinden bir kaç saniye önce, birey yapmakta olduğu şey hakkında düşünmeyi bırakır. O anda, zihin aktivitesi beta ritminden alfa ritmine değişir ve bu şok haline benzerdir. Tam olarak bu halde darbe vuruluyor. Bu zamanın kesintiye uğramasına benzer. Bunda zor olan bir şey yok. Sadece farklı fizik. Hepsi bu.”

“Tuğlaları kırabilir misin?”

IM: “Bu kolay, sadece bir çekiç al ve devam et.” (Sensei şaka yaptı.)

“Hayır, avucun ile demek istedim”

IM: “Neden elleri kirletelim? Bir parça kağıt kullanmak daha iyi.”

“Bir parça kağıt mı?”

IM: “Evet. Tuğlalar konusunda garanti vermiyorum, ama tahta bir şey ise, kolay. Bir parça kağıdı olan var mı?”

Öğretmen bir parça kağıdı uzattığı elindeki işaret parmağı ile başparmağı arasında tuttu. Yoğunlaştı ve nefes egzersizleri yapmaya başladı. Bundan sonra, kağıt biraz titreşmeye başladı, hareketi giderek yavaşladı ve kısa süre sonra hiç hareket etmedi, düz hale geldi. Bir dakikadan daha az bir sürede, Sensei elini yavaşça kaldırdı ve tek düzgün bir hareket ile çubuğu kesti. Kesik sanki demir ve keskin bir şey tarafından yapılmış gibi görünüyordu.

“Bu bir hile mi? Son anda parmağınla dalı kırmış olmalısın.”

IM: “Gerçekten mi? Hiç şunun gibi bir hile gördün mü?”

Bir parça kağıdı fırlattı, kağıt tam bir metal sesi ile bıçak ağzı gibi en yakın ağaca saplandı. Bu kağıt parçası tüm tipik özellikleri ile sıradan bir metal levha gibi görünüyordu.

“‘Tsi’ enerjisinin bir özelliğini daha gördünüz – metalin iyonlarını biriktirme yeteneğini. Tsi yapıcı, eşil eden bir enerji olduğundan, yoğunlaştım ve zihinsel olarak bu kağıt parçasına demir iyonlarını ekledim. Düşüncem Tsi ile uygulamaya konuldu, nefesimle havadan bu iyonları kağıda getirdim. Kağıdın bir süreliğine bir metal levhaya dönüşmesinin nedeni bu. Tsi serbest enerjidir – bu nedenle bir kaç dakika içinde çözündü, böylece kağıt orijinal şekline geri döndü.

Fiziği hatırlayın: metal iyonlarını alıkoymak için, kuvvetli moleküler bileşiklere ihtiyacınız var. Ve bu iyonlar psişik enerji ile karışmış olarak Tsi enerjisi ile bağlılar. Tsi metalin iyonları arasında birleştirici bağlantı iken, psişik enerji kısa bir zaman periyodu için bir nesnenin şeklini yaratır. Ama böyle bir yoğunluk olmaz.”

***

Görüyorsunuz, her Vijay için bir Rajah vardır… Eğer askeri bilim varsa, onu yöneten biri vardır. Ruhsal uygulamalar ile de aynı şeydir. Eğer ruhsal uygulamalar varsa, bu uygulamaların kullanılmasını kontrol eden biri vardır… özellikle kendi türünü öldürerek maddi zenginlik için değil, bireyin ruhsal zenginliği anlamına geldiği için bu bilgiye spiritüellik deniyor.”

“İçinizde ruhunuzun kristal pınarını bulun, ulaşmak için bilinçli yaşamınızı harcadığınız tüm bu maddi parıltının – arabaların, evlerin, villaların, sosyal statülerin – tüm bu maddi zenginliğin toza dönüşeceğini anlarsınız. Bu pınarın kaynağında anında hiçliğe dönüşecek olan toz. Ve hayat gelip geçer. Bilgeliğin sonsuz okyanusuna dönüştürülmek için kullanabileceğiniz hayat.

 Yaşamın amacı nedir? Bunu hiç düşündünüz mü? Her bireyin yaşamının en yüksek amacı ruhunu bilmek, tanımaktır. Başka şeylerin hepsi aynen toz ve illüzyon gibi geçici, fanidir. Ruhunuzu anlamanın tek yolu içsel Sevginiz, düşüncelerinizin ahlaki arınması ve  bu amaca erişmekte mutlak sağlam güven ile, yani içsel inanç iledir… İçinizde yaşamın ışıltısına sahip olduğunuz sürece, kendinizi bilmek, kaynağınızı bulmak, ruhunuzun kutsal yaşam – veren pınarını bulmak için hala çok geç değildir… Kendinize gelin, gerçekte kim olduğunuzu anlarsınız.”